ummagumma

Durum: 33 - 0 - 0 - 0 - 06.03.2018 13:29

Karma: 135 - hızlı

3 yıl önce kayıt oldu. 1. Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

valeo

1923 yılında kurulmuş fransız otomotiv parçaları üreten firma. çoğu fransız araçlarının üretiminde ve sonrasında kullanılmak üzere çok çeşitli alanlarda otomotiv parçaları üretir.

luk

1965 yılında almanya'da kurulmuş özellikle alman araçlarının debriyaj sistemleri parçalarını üreten firma. en büyük rakibi alman zf friedrichshafen ag'nin sahip olduğu sachs markasıdır.
fransız rakibi için (bkz:valeo)

trw

fren, direksiyon ve süspansiyon sistemleri üreten firma. şu anki sahibi alman zf friedrichshafen ag olup abd'de kurulmuştur. özellikle fren sistemi parçaları kaliteli ve yumuşaktır. türkiye pazarında ise en büyük rakibi ferodo, bosch ve ate markalarıdır. ürün yapısı olarak ferodo ile benzerdir.

ate

1906 yılında alfred teves tarafından frankfurt'ta kurulmuş otomotiv parçaları üreten şirket. fren sistemi parçalarıyla ünlü olup diğer aynı segment fren parçaları üreten markalara göre fiyatları biraz daha tuzlu ve sert yapıya sahiptir.

ferodo

1897 yılında herbert frood tarafından ingiltere'de kurulmuş fren sistemleri ve parçaları üreten şirket. şimdiki sahibi ise abdli federal-mogul'dur. ayrıca fren balata-disk konusunda oldukça kaliteli bir markadır ve çoğu avrupa üretimi araçlarda kullanılmaktadır.

continental

1871 yılında kurulmuş alman lastik firması. şu sıralar yayınladıkları reklam videosundaki dünya haritasında minik yunan adalarını dahi unutmayıp, türkiye'yi sildikleri için "grafik hatası" adı altında özür dilemekle meşguller.

rekt

wrecked kelimesinin kısaltılmış hali. genelde online oyunlarda üstün taraftaki oyuncu veya takımın kullandığı ve karşı takımı veya oyuncuyu sinirlendirmek ve dalga geçmek amacıyla kullandığı kelime.

spigen

akıllı telefonlar için kaliteli aksesuar ve kılıflar üreten abdli firma.

solid state disk

(ks. ssd) verilerin işlenmesi ve depolanmasını mekanik parçalar yerine hareketsiz yongalar ile yapan elektronik depolama birimi. klasik depolama birimi hddlere göre çok daha hızlı işlem yapabilmektedirler. eskimiş ve yavaşlayan bilgisayarlar için yapılabilecek en güzel güncellemedir aynı zamanda.

tureng

adını türkçe'nin ve ingilizce'nin ilk 3 harfinden almış sözlük. türkçe ve ingilizce'nin yanı sıra almanca, ispanyolca ve fransızcadan ingilizceye de kelime çevirisi mevcuttur.
  • /
  • 4

starbucks

türk pazarına açılarak türkleri yerli kahve zincirleri kurmaya teşvik eden ve böylelikle ulusal çapta kahve diyarı, kahve deryası vb. kahve zincirlerinin ortaya çıkmasına vesile olan dünya markası. en azından kafe/kahve sektöründe önemini unuttuğumuz kahvenin farkındalığını artırmış, pek çok insana iş kapısının açılmasına vesile olarak yeni bir piyasanın ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

ayrıca pahalılığı eleştiri için bir bahane olamaz. çünkü herhangi bir kafeye oturduğunuz vakit de starbucks'ta içtiğiniz kahveye verdiğiniz paranın hemen hemen aynısını veriyorsunuz. ki starbucks bir çok kahveyi kafelerden daha güzel yapmaktadır(güzellik göreceli bir kavram).
ayrıca dünyanın her yerinde aynı tada ulaşabilirsiniz.

önyargılarınızı yenin. starbucks'ta geçireceğiniz bir saatlik vakitte harcadığınız para ile bir kafede geçireceğiniz bir saatlik vakitte harcayacağınız para hemen hemen aynıdır hatta starbucks daha hesaplı bile gelebilir.
not: su gereksiz pahalı

starbucks'ı statü meselesi haline getirmeye çalışan aptalları da kınıyorum.

Toplam entry sayısı: 33

çocuklar duymasın

kentsel dönüşümle birlikte sahip olduğu geniş teraslı dairesinde oturan bir adet haluk içermekte olan dizi. tuna karakterinin yurt dışına yerleşme düşüncesine "türkiye gibi bir ülke var mı?" "biz süper güçlüyüz yeter ki birlik olalım" tarzında öğütler verirken, asgari ücretle çalışıp evine et bile alamayan insanları o geniş terasında deniz manzaralı evinde otururken aklının ucundan bile geçirmemektedir. ama birlik olmaktan bahsedebilmektedir ne hikmetse.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.