üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

üniversitede yaşlanmış amcalar ve teyzelerin, yeni başlayan gençlere naçizane tavsiyeleridir.

öncelikle ilk dönem/sene oluşan kalabalık arkadaş gruplarının kalıcı olmayacağını aklınızdan çıkarmayın, o sürü birçok sebepten dolayı dağılacak, sosyal biriyseniz daha küçük ve yeni bir sürüye katılacak, asosyalseniz muhtemelen yalnız kalacaksınız, bu yüzden her ortama uymak yerine 1-2 kalıcı arkadaş edinmeye çalışmanız yatırım tavsiyesidir.

hemen sevgili bulmaya çalışmayın, aksi takdirde başka insanlarla tanışmaktan geri kalıp, kaçınılmaz ayrılık yaşandığı zaman yine tek başınıza ortada kalma ihtimaliniz artar, ancak herkesle kanka muhabbetine girerseniz bütün arkadaş grubunun sizi gay sanma ihtimali de var. (bir arkadaşın başından geçti, oradan biliyorum.)

hala izin veriliyorsa, kayıt günü geldiğinizde bir sürü öğrenci kulübü/topluluğu standı göreceksiniz, ilginizi çekenlere gidin tabii ama çok beklentiniz olmasın zira çoğu gerçekte hiçbir şey yapmamaktadır.

son olarak altın kural: hoca sınıfa girince ayağa kalkmayın.
hayatı değiştirebilen hayati tavsiyelerdir. mesela; okul okumaya niyetiniz yoksa, okuduğunuz bölümü sırf artizlik olsun diye okuyorsanız veya okuduğunuz bölüm sizin yeteneklerinizle uyuşmuyorsa;hiç başlamayın. bu da demek ki; hooop 4-6 yıl cepte. *
hiçbir işe yaramayan tavsiyelerdir.

tavsiye verenin de alanın da gram umursamadığı tavsiyelerdir.

boş tavsiyelerdir.

o yüzden "ne yaparsanız yapın."
önünüzdeki 4-5 sene hayatınızda kendinize katabileceğiniz her türlü artı değer için en uygun zaman. ingilizce kurslarına gidin veya kendiniz geliştirin. eğer ingilizce biliyorsanız başka bir dil öğrenmeye bakın. illa ki dil öğrenmek zorunda değilsiniz tabi ki ne bileyim bir enstrüman çalmayı amatör de olsa öğrenin mesela. yeter ki ders dışında bir uğraş edinin ilerde size katkısı olabilecek. üniversite öğrenci kulüplerinden de pek bir şey beklemeyin çünkü o kulüpler %99 kızların erkek, erkeklerin de kız bulma amacıyla girdiği topluluklardır. tabi böyle bir amaç edinmişseniz girin.