suriyeli mülteciler

güzel ülkemin adam akıllı bir mülteci politikası olmaması nedeniyle günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş mültecilerdir. her köşe başında ve her sektörde görmek mümkün hale gelmiştir.
yanlış suriye politikası sonucu elimizde patlayan kardeşlerimizdir. suriye'de esad sanıldığı kadar kolay devrilememiştir. rusya abd'ye suriye'de "dur" ihtarı vermiştir. savaştan kaçarak türkiye cumhuriyeti devleti'ne sığınan suriye vatandaşları kontrolsüz bir biçimde sınırlarımızdan içeri alınmıştır. bu süreçte içeri el-muhaberat, ışid, ypg ve el-nusra ajanları da bolca sızmıştır.

mülteci kamplarının kapasitesinin hayli hayli üzerinde mülteci kabul eden türkiye mültecilerin barınma, gıda, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. dış kaynaklı algı yöneticileri de bu durumu lehlerine kullanmaktan geri durmamışlardır.

evet esad zalimdir fakat suriye'nin iç savaşına benzin dökülmesi yanlıştır. evet kamplarımızın alabileceği ölçüden fazlası mülteci almak yanlıştır fakat bu insanları ışid'in ypg'nin insafına bırakmak insafsızlıktır. olan olmuştur. bundan sonra düzgün bir biçimde hareket edilmelidir.

"kalıp savaşsalardı" diyen şahıslar bu biçarelerin 30 tane ayrı grup içinden hangisinde saf tutmaları gerektiğini de söylemelidirler. bunların yaşadıkları travmayı rabbim kimseye yaşatmasın.
yapılması gereken suriye'de hakimiyet alanını genişletip yeni göç dalgalarının önüne geçecek güvenli bölgeler oluşturmaktır. suriye'de iç savaşın bitirilmesine yönelik samimi gayretler gösterilmeli, öso içindeki bize en yakın/bizim kontrolümüz altındaki gruplar öso'da lider konuma getirilmeli, olası bölünmüş bir suriye senaryosunda kurulacak olan sünni suriye'ye yardım etmeli, onu tahkim etmeli ve mültecileri vakti zamanı geldiğinde yurtlarına geri göndermelidir. türk devletinin bunu yapacak kudreti elbette mevcuttur. çözüm bu garibanlara tc vatandaşlığı vermek veyahut bunları avrupa kapılarına salmak değildir. çözüm bunlara karşı ırkçılık güdülmesi de değildir. bakalım siyasi iktidar bu meseleyi çözmekte ne kadar kararlı? göreceğiz.
çalışanlarına saygı duyuyor , boş gezip insanlara salça olanlarından nefret ediyorum.
süriyeliler gitsin diyenlere de anlam veremiyorum , gitsin kardeşim ama nereye gitsin nasıl gitsin gelmiş artık tekrar nasıl göndereceksin nasıl toplayacaksın şahsi kanaatim bundan sonra boş muhabbettir "gitsinler abiğğğ".