ayar vermek

bir sözlük klasiğidir.
olmadan sözlüklerin tadı çıkmaz. hatta bir sözlüğü sözlük yapan entrylerinde akan ayardır. o derece.
bir duruma veya bir kişiye çeki düzen verilmek amaçlı yapılan eylemler bütünü.

ayar vermek için ayar verenler vardır ki evlerden uzak.

kimisi de hakkını vererek, ayar verilmesi gereken duruma veya kişiye ayar verir, işte o zaman içimizin yağları erir.
bilgisayar sıkıntısı çeken bir yazarın telefondan entry girmesine ve zorlu şartlara rağmen türkçeyi iyi kullanamadığı için, yüzyıllık geyik olan 'dahi anlamındaki de ayrı yazılır' lafı ile ayar vermeye çalışan yazarları meydanlara çıkarmıştır. bu kapitalizmin bir sonucu olup jan jana takmak, görünüşe önem vermek ile ortaya çıkan bir durum. fikre yoruma değil görüntüye bakar. instagram'da özendiği kızlara bakıp iç çeken velet seni. youtuber olmak için oyunucu koltuğu hayali kuran, cin ali tatilde'den sonra kitap okuyaman emekli dil bilgisi öğretmeni seni.

yalnız zeki bir yazar kendileri. en azından "aha bu laf bana mı?" diye düşünüp cevap verecek kadar cesur. ayrıca bir o kadar da alıngan. üzerini alınmış lafı hemen. sanki ona bir laf gelmiş "de" savunma gereği duymuş. agucuk gugucuk. ay sen alındın mı? abişler seni üzdü mü? kıyamam ya *

işte sözlük dediğim olay bu. zeka pırıltısı yok. kapasite zaten yok. he neden dikkate aldım bu arkadaşı? işsizim çünkü ehe. ek olarak, bir daha bu kadar fakir ve zeka yoksunu saldırmalar istemiyorum. zekice yazın bileğinizi öperim.

şimdi bik bik bik konuşacak yine. hede hödö türkçe babey dicek. kızdırmayın kelimi. erqen chocuq trzı ysarım hpinizi ftıq edrim. seni gidi çılgın türkçe savunucusu. her şeyi kurtardın "da" dilin kaldı? klavye delikanlısı seni.

not: gene mi geldin? üü