arap baharı

bahar mahar değil, bildiğin winter is coming'in üçüncü halidir.
yer yüzündeki en büyük operasyonlardan birisidir. ucu bize de fena halde dokunmuştur.
sonra he yavrum özgürlük, facebook, twitter filan. kuşlar böcükler. ondan işte.
mesela apple firmasının sahibisiniz ve bir kralın yönettiği ülkeye iphone satmak istiyorsunuz. ne kadar başarılı olacağınız muammadır. düşünün bu ülkede krallık yerine cumhuriyet olsa kaç tane iphone satışı yaparsınız?

serbest pazarı daha da serbest kılmak adına amerikan önderliğinde kuzey afrika ve ortadoğu ülkelerinde başlamış 'devrim'ler silsilesidir. sonuncusu olan suriye'de rusya "hayırdır ulan, buraya da mı göz diktin?" diye karşı çıkınca arap baharı suriye'nin yazını kışa çevirmiştir.
bu ülkelerde devrimlerde başrol oynayan siyasal islamcıların rol modeli ise türkiye cumhuriyeti devleti'nin halihazırdaki iktidarı adalet ve kalkınma partisidir.
zihnimde, bir mazgalın üzerinde marlyn monroe'vari bir eda ile cübbelerini uçuşturan kıllı,pis bedevilerin imgelenmesini sağlayan kelimeler öbeği. emperyalizm oyunlarının orta doğu ayağına verilen isimdir aynı zamanda.
şu aralar arabic nightmare'a dönüşmüş anglo sakson politikasıdır. yoksa kendi haline bıraksan arapların aklına bahar mahar gelmez...