525

ege üniversitesi-bornova metro arasında çalışan, bir zamanların efsane otobüs hattı.

ege üniversitesi metro istasyonu icat oldu, mertlik bozuldu. üstüne bir de kampüste çıkan ve ölümle sonuçlanan olaydan sonra kampüs içine girmesini yasakladılar, işte orada 525'i harcadılar matmazel.
körüklü kırmızı ikarus marka, kendinden geçmiş taşıtlardı bunlar. döner dururdu kampüs içinde. bazen o kadar çok dolardı ki arka körük bağımsız bir şekilde kendi halinde takılırdı. nice aşklara, nice fortlamalara sebebiyet vermiş, en güzel anılarımızı yaşadığımız yılların bir hatırasıdır 525. bir ara 525 konseptinde bir bar bile açılmıştı küçük parka. hala var mıdır bilmem.
okula ilk başladığımda ilk kalkana değil de ikinci belki de üçüncüsüne binebildiğim otobüs. orta kapıları açmayan şoför abiler, umarım hak ettiğiniz hatlardasınızdır.
şimdilerde bornova metrodan hareket eden, ankara asfaltı üzerinde ilerleyip manisa kavşağından kampüse doğru giren, sonrasında da ilk soldan dönüp eski 525 son durağına ulaşan otobüstür.
ege üniversitesi'nde tarih bölümü 4. sınıf öğrencisi fırat çakıroğlu'nun 20 şubat 2015 günü ege cafe'de pkk terör örgütünün üniversite yapılanması mensupları tarafından katledilmesinin ardından ege üniversitesi yönetimi kampüse turnikeli giriş sistemi koymuştur. bu sebepten kampüse kontrolsüz girişin önüne geçmek maksadıyla 525'in güzergahı değiştirilmiştir. zaten ege üniversitesi metro istasyonu açıldıktan sonra popülaritesini yitirmişti. artık sadece kampüs içerisindeki kyk kız yurdunda kalan öğrenciler tarafından kullanılmaktadır ve ücreti de 10 kuruş değildir.

belgeseli mevcuttur. eski körüklü otobüslerin hareket halindeyken körüklerinin olduğu yerden ikiye ayrılığına dair rivayetler hatırdan çıkmış değildir.
bir zamanlar efsane idi... biz 525 i körüklü doksanlardan kalma hali ile sevdik... içersinin dolmadığına yürekten inanan şoförü ile... neyse ki, ziraate kadar sürerdi benim çilem... şaka bir yana, sırf bu otobüs çilesini çekmemek adına fi tarihinde metrodan fakülteye kadar yürürdüm. evet...